Filyos Çayı ağzında yer alan “Tieion – Tius – Tium – Tieium – Tios – Tion” isimleriyle de bilinen Filyos antik kenti bugün Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlıdır. Miletoslular tarafından kurulan bir Helen kolonisi olan Filyos, Strabon’a göre Pergamon Krallığı’nın kurucusu Attalos’un oğlu Filetairos’un doğum yeridir.

Kent hakkında bir efsaneye göre kent M.Ö.7. yüzyılda Tios adlı bir lider komutasında Miletos’dan gelenler tarafından kurulmuştur. Kent siyasi bir güç oluşturmamış, Ereğli ve Amasra’nın gölgesinde kalmıştır. MÖ 70 yılında Roma imparatorluğu tarafından yakılan ve yağma edilen Filyos daha sonra yeniden inşa edilip bir ticaret ve balıkçı kenti olarak yaşamını sürdürmüştür. Bizans döneminde, M.S. 5. yüzyılda önemli bir dini merkez olan Filyos antik kenti Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ise giderek önemini yitirdi ve küçük bir balıkçı köyüne dönüştü.

Bugün, Filyos beldesinin bulunduğu alanda eski kentten toprak üstü kalıntı olarak kale, sahil surları, su kemeri, tonozlu galeri, tiyatro, savunma kulesi ve çeşitli mezarlar görülebilmektedir. İlk yerleşme yeri kentin kuzeyinde bulunan Kale Tepesi’ndedir. Bölgede yapılan kazılarda bir tapınak platformu ile küçük kilise kalıntısı ortaya çıkarılmıştır. Kale Tepesinin doğusunda mermer yazıtlı levha, taş lahitler ve tuğla mezarlar yer almaktadır. Batısında ise eski limana ait rıhtım ve balık havuzu kalıntıları vardır. Kentin güneyinde Roma dönemine ait bir tiyatro vardır. Tiyatroda yapılan temizlik çalışmalarında; mermer iki heykel parçasına rastlandı. Oturma sıralarının bir kısmı ile sahne binası ortaya çıkarıldı.

Editör Yorumu

Tarih severlerin açılmasını heyecanla bekledikleri bir yer olmaya aday.. hem görsel manzarası ile hem de filyos kalesi ile harika bir antik alan.. şu an kazı çalışmaları nedeniyle kapalı ama yine de kale ve manzarası mükemmel .. Antik Kentin tarihi M.Ö. 7. yüzyıla dayanmakta...

Telefon

Bilinmiyor.

Açılış & Kapanış

Bilinmiyor veya 24 saat açık.

Giriş Ücreti(TAM)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.