Türkiye’nin en büyük gölüdür. Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Van ilinin batısında İran sınırı yakınlarındadır. Yüzölçümü 3.764 km2 denizden yüksekliği 1.720 metredir. Van ve Bitlis’in sınırları gölün ortasından geçer. Göl bu iki ilin arasındadır. Doğusunu Van, batısını Bitlis sınırlar.
Gölün kıyıları bitki örtüsü bakımından fakirdir. Göl çevresinde genel olarak sert bir kara iklimi vardır. Burası kasım, aralık aylarından, mart, nisan aylarına kadar yağış görür. Mayıs ve haziran aylarında çevredeki karların erimesi ve yağmurların artması ile göle bol tatlı su karışır. Yazlar kurak geçer, sıcaklık bütün bölgede olduğu gibi +25-30’u bulur.

İlkbaharda, karların erimesi ve yağmurlar göl yüzeyini 50-60 cm. kadar yükseltir. Bu yükseliş sonbahar aylarında azalmakla beraber bazı kesimlerde özellikle Adilcevaz, Erciş ve Reşadiye bölgelerinde 2-3 metreyi bularak tehlikeli bir hal alır.

Van Gölü’ne akan birçok tatlı su vardır. Bunların başlıcaları, doğuda Karasu, Mermit ve Engit, kuzeyde Bend-i Mahi, Zeytir, batıda Sor, Kermiç ve Adilecevaz, güneyde Koton, Sapor ve Güzel sularıdır. Bu derelerin hepsinin suları ilkbaharda çoğalır, yaz ve sonbaharda azalır.

Van Gölü çanağında yer yer su kaynakları vardır. Bu iç kaynaklar yüzünden artan göl suları, seviyeyi daima yükseltmektedir. Durgun zamanlarda, gölün içinde göze çarpan yapı kalıntıları bunu ispat eder. Bununla beraber 1870 yılından beri korkulacak bir yükselme olmuş değildir.
 

Editör Yorumu

Tertemiz suyu ve maviliğiyle ünlü hele gün batımını izlemek ayrı bir keyif birde yüksek taşlardan suya dalmak müthiş bir olay.

Telefon

Bilinmiyor.

Açılış & Kapanış

Bilinmiyor veya 24 saat açık.

Giriş Ücreti(TAM)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.