M.Ö. 17. yüzyılda Roma İmparatorluğunun egemenliğine giren Kapadokya, Uçhisar Kalesi en güzel örneği olmak üzere, Hristiyan rahiplerin ve keşişlerin çalışmalarıyla manastırları, kiliseleri, hücreleri ve mahzenleri yapmıştır. Bizans Dönemi’nden bu yana ayakta kalmayı başaran yapılar savunma ve sığınma amaçlı kullanılmış.

Zaman ilerledikçe Türkler Anadolu’ya büyük topluluklar halinde gelmeye başladığında, onlar da Kapadokya’yı önemli bir merkez halinde kullanmaya devam etmişlerdir. Özellikle Uçhisar’da yoğunlaşan nüfus, Beylikler, Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nde yine korunma ve sığınma merkezi olarak kullanılmış. Uçhisar bölgesi 2. Beyazıt’ın döneminde hâkimiyetegeçmiş ve ilk nüfus sayımının yapıldığı 1530 yılından 1960’lı yıllara kadar Uçhisar nüfusu 3000 kişiden oluşup, yayılmaya devam etmiştir.

Zamanında Selçukluların İpek Yolu ve Perslerin Kral Yolu olarak kullandıkları ve tüm bölgeyi izlemek için en ideal yer olduğu için çok stratejik bir bölge. Yeraltı şehirlerinde olduğu gibi burada da kalenin içinde gizli yollar, odalar, mahzenler, tüneller, sığınaklar hatta mezarlar bile bulunuyor. Şehir merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan Uçhisar Kalesi tarihi ile ne kadar önemli bir yer olduğunu ziyaretçilerine hatırlatıyor.

Yapıların da bir tükenme noktası olduğu için, elbette Uçhisar Kalesi’nin belli bölümleri de yıkılmış ancak yine de dimdik duran kısmıyla giden herkesin eski zamanlarda yaşanan zorlukların, savaşların, gizemli olayların yansıtılmasına fırsat veriyor.

Kalenin dışında bulunan merdivenlere ulaşmak için öncelikle birkaç mağara ve tünelden geçmek gerekiyor. Henüz çok yüksek basamaklarda olmasanız bile, bölgenin nasıl bir manzaraya hakim olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil! Farklı yükseklikteki yüzlerce peri bacasının yanı sıra Uçhisar Kalesi yüksekliği 1350 metre olan tepede konumlanıyor.
 

Editör Yorumu

İnanılmaz güzel manzarası olan bir kale. Kapadokya'ya gelen herkes kesinlikle buraya gitmeli.

Telefon

(0352) 332 59 29

Açılış & Kapanış

Bilinmiyor veya 24 saat açık.

Giriş Ücreti(TAM)

6,50 ₺

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

3,25 ₺

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.