Çağdaş müzecilik faaliyetlerinin yürütülmesine imkân veren fiziki şartların sağlanması için Yenişehir İlçesi, Gazi Mahallesi, Adnan Menderes Bulvarı üzerinde 7.465 m2’lik kapalı alanı olan müzede, eserlerin sergileneceği salonların yanında geçici sergi salonları, çocuklar için arkeopark uygulama alanları, kütüphane, hediyelik eşya satış yeri, kafeterya gibi sosyal alanlar da yer almaktadır.      

Müzede toplam 1.435 adet eser sergilenmektedir. Ziyaretçiler, giriş katında bulunan zaman tünelinde tarihe bir yolculuk yaparak, kronolojik sergi salonunda uygarlıkların her alanda nasıl gelişip neler yapabildiklerini izleyecek, ölü kültü alanında kültürlerde ölü gömme geleneklerini, etnografik salonda insanlarımızın geçmişten günümüze kullandığı etnografik eserlerin yanında Yumuktepe Höyüğü yakınında bulunan Huğ Evinin replikasını görecektir. Birinci katta sergilenen sikkelerle uygarlıkların yapısı yakından izlenecek aynı salonda Toroslar İlçesi sınırlarında Müftü Deresi kenarında bulunan ve 9000 yıldır kesintisiz yerleşim gören Yumuktepe Höyüğünün canlandırmasını ve kazıdan çıkan eserleri, Mezitli İlçesinde bulunan ve MÖ. 3. bin yıldan MS. 6. yüzyılın sonlarına kadar iskân gören Soli-Pompeipolis Antik Kentini, Erdemli İlçesinde bulunan MÖ. 4. yüzyıldan günümüze kadar yerleşim gören ve Antik Dönemde zeytinyağı ticareti ile ünlenen Elaiussa-Sebaste Antik Kentinin arkeolojik zenginliğine tanık olacaktır. Günümüzün modern teknolojileri kullanılarak yapılan Mersin Arkeoloji Müzesinde; ziyaretçi, geçmiş uygarlıkların yaşam ve sanatını, düşüncelerini, inançlarını öğrenmenin yanında kafeteryasında soluklanıp çay kahve içecek, kütüphanesinde araştırıp bilgilenecek, Müze Yolu ve Müzepark adını verdiğimiz alanlarda bir gününü dolu dolu yaşayacaktır. 21. yüzyıla ve Mersin ilimize yakışır bir şekilde modern müzecilik anlayışıyla yapılan Arkeoloji Müzesi, kentimizin tarihi ve kültürel değerlerinin en iyi biçimde korunmasını ve yaşatılmasını sağlamanın yanında sosyal tesisleriyle yaşayan, yaşatan ve öğreten bir müze olarak şehrimiz kültür ve turizmine büyük katkı sağlamaktadır.

Mersin'e gelen yerli ve yabancı konuklara “görmeden gitme” diyebileceğimiz yerlerin başında Arkeoloji Müzesi gelmektedir. Pazartesi tüm gün, dini bayramların ise birinci günü öğlene kadar kapalı, diğer günlerde mesai saatleri içerisinde ziyarete açıktır.
 

Editör Yorumu

Mersin'e uğradığınızda mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında. Müze içi düzenleme ve canlandırmalar başarılı olmuş.

Telefon

(0324) 231 96 18

Açılış & Kapanış

10:00 - 22:00

Giriş Ücreti(TAM)

5 ₺

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

5 ₺

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.