Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi
İzmir ilimizin Konak Belediyesi sınırları içerisinde olan Ümran Baradan oyun ve oyuncak müzesi butik müzeciliğin ilk temellerini oluşturmuştur. 2004 yılında dünyaca ünlü seramik sanatçımız olan Ümran Baradan tarafından müzenin ilk temelleri atılmıştır. Ümran Baradan’ın gittiği ülkelerden topladığı oyuncaklar ile yine sanatçının düzenlemiş olduğu yarışmalarda derece kazanan yetenekli çocukların yapmış olduğu eserlerin sunulduğu zengin bir koleksiyonu olan bir butik müze olmuştur. Daha sonra 17 Ocak 2010 yılında kendisinin de İstanbul’da bir oyuncak müzesi olan Sunay Akın’ın  konsept danışmanlığında müzenin var olan koleksiyonu zenginleştirilmiş ve Konak Belediyesi tarafından Ümran Baradan’dan devir alınmıştır.
 

Müze Koleksiyonunda Bulunanlar
Ümran Baradan oyun ve oyuncak müzesinde Ümran Baradan tarafından müzeye kazandırılmış oyuncakların yanı sıra Sunay Akın tarafından zenginleştirilmiş ve 1850 yılından tutun da 1970 yılına varıncaya dek olan yıllardaki tahta, teneke, plastik ve kâğıt malzemelerden üretilmiş olan dünya tarihine ait pek çok önemli oyuncak yer almaktadır. Müzede alt kat sergi salonu üst kat ise etkinlik alanı olarak düzenlemiştir.

Sergi salonunda ilk gerçek saçlı bebek, Mickey Mouse’a ilham veren Mickey Fare, sinemanın atası olarak kabul edilen Laterna Magica gibi çok özel koleksiyonlar yer almaktadır. Bununla beraber arabalar, peluş oyuncaklar, bebek evleri, masal kahramanları gibi çocukların ve çocuk ruhunu kaybetmemiş ziyaretçilerin çok beğeneceği binlerce oyuncak sizleri beklemektedir.
 

Müzedeki Etkinlikler Hakkında
Ümran Baradan oyun ve oyuncak Müzesi’nde sene boyunca Hacivat Karagöz gösterileri düzenlenmektedir. Ayrıca yine çocuklar için Hacivat Karagöz tasvir atölyesi bulunmaktadır. Yaş gruplarına göre planlanmakta olan müze eğitim etkinlikleri de çocuklara müzeleri sevdirmek ve öğretmek amacıyla yapılan bir uygulamadır.
 

Editör Yorumu

Ciddi bir emek var, daha çok el yapımı biblo sergisi gibi.Mutlaka görülmeli

Telefon

(0232) 425 75 13

Açılış & Kapanış

09:00 - 17:00

Giriş Ücreti(TAM)

4 ₺

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

2 ₺

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.