Bornova’da 1800’lü yıllarda yapılmış ve Arkas ailesinin bir dönem yaşadığı ev Arkas Deniz Tarihi Merkezi olarak gemi maketleri, tablolar ve gemi antikalarından oluşan koleksiyonunun bir bölümüne ev sahipliği yapıyor.

Denizcilik mirasının yüzlerce yıllık tanıklarını somutlaştırarak hem tarihe ışık tutmak hem de denizcilik sektöründeki gelişimi göstermek amacıyla açılan Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nin birinci katında ziyaretçileri dev miyar pusulalı dümen dolabı karşılıyor.

Bandırma Vapuru, Savanarona yatı gibi Türk gemilerinin yanı sıra KristofKolomb’unkaşif gemileri de bu katta yer alıyor.İkinci katta bulunan 17. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar uzanan geniş yelpazede görülecek gemi maketleri ise denizciliğin tarihsel gelişimini muhteşem bir görsellikle ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Gemi maketlerine ünlü deniz ressamları Dixon, Molsted, Roux ve Sami Yetik gibi deniz ressamlarının tabloları da eşlik ediyor. Merkezin zemin katındaki gemi antikaları odası geçmişte denizcilik mesleğinin ne kadar zorlu olduğunu gözler önüne seriyor.

Merkezde 89 gemi maketi, 126 parça gemi antikası ve 67 tablo yer alıyor. Merkezin tamamında sergilenen gemi maketleri M.Ö. 1000 yılından başlayarak, 20.yy’a kadar gidiyor.
 

Editör Yorumu

Mükemmel bir deniz müzesi. Gemi maketleri, koleksiyon parçaları ve çok kıymetli deniz tabloları ve verdiği huzur ile muhakkak görülmesi gereken bir müze.

Telefon

(0232) 342 10 11

Açılış & Kapanış

10:00 - 18:00

Giriş Ücreti(TAM)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.