Yeni Camii, diğer ismi ile Valide Sultan Camii olarak bilinmektedir. Yeni Camii, İstanbul ilinde Osmanlı ailesi tarafından yaptırılmış olan, büyük camilerin son örneğidir. Ayrıca Osmanlı Dönemi içerisinde Türk mimarisi eserleri arasında, yapımı en uzun sürede tamamlanan cami olarak da bilinmektedir.

Başlangıç tarihinden 66 yıl sonra, IV. Mehmet zamanında bitirilebilmiştir. Camii aslen deniz kenarında olmasına rağmen, daha sonradan yapılan dolgu çalışmaları nedeni ile denize olan mesafesi artmıştır. Yan cephesinde bulunan revaklar ve kubbelerindeki yükseklik, Mimar Sinan’ın ve Mimar Mehmet Ağa’nın kullanmış olduğu mimari üslubu tekrarlamaktadır.

Cami inşaatı esnasında, aynı alana Valide Sultan Türbesi, Sübyan Mektebi, Hünkar Kasrı, Darülkurra ve Sebil’de inşa edilmiştir. Daha ileriki zamanlarda Külliyeye bir türbe, muvakkithane ve kütüphane eklenmiştir. Günümüzde camiinin restorasyon çalışmalarına, Vakıflar Genel Müdürlüğü devam etmektedir.

Yeni Camii Tarihi
Yeni Camii inşasına, Sultan III. Murat’ın eşi olan Safiye Sultan’ın emirleri üzerine, 1597 yılında temelleri atılarak başlanmıştır. 1597 yılında temelleri atılan cami, 1665 yılında IV. Mehmet’in annesi olan Turhan Hatice Sultan tarafından sarf edilen büyük emekler ve yapılan bağışlar ile tamamlanarak ibadete açılmıştır.

Dönemin şehir siluetine ve görselliğine önemli katkılar sağlamıştır. Mimar Davut Ağa tarafından yapımına başlanan, Mimar Dalgıç Ahmet Ağa tarafından yapımına devam edilen, fakat 66 yıl sonra Mimar başısı Mustafa Ağa tarafından tamamlanabilen bir camiidir. Cami inşaatı esnasında, temel aşamasında oldukça fazla miktarda su çıkması, inşaat yapımında sıkıntılara neden olmuştur. Zemini sağlamlaştırmak maksadı ile uçlarına kurşun kuşaklar bağlı kazıklar çakılmış ve üzerlerine taş bloklar yerleştirilmiştir. Yapılan bu işlem neticesinde, duvar seviyeleri yerden oldukça yüksekte bulunmaktadır.

Cami, 1660 yılında meydana gelen büyük İstanbul yangını nedeni ile oldukça hasar görmüştür. Yangın sonrasında hasar gören camii, Köprülü Mehmet Paşa’nın tavsiyeleri üzerine tekrar gündeme alınmış ve onarımına başlanmıştır.
 

Editör Yorumu

İstanbul un en güzel camilerinden biri olan diğer adıyla Valide Sultan Cami yaklaşık 350 yıllık geçmişiyle ihtişamıyla Eminönü'nde duruyor. Görülmesi gereken eserlerden biri.

Telefon

Bilinmiyor.

Açılış & Kapanış

Bilinmiyor veya 24 saat açık.

Giriş Ücreti(TAM)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.