Osmanlı’dan beri İstanbul’da geleneksel Türk lezzetlerini arayanların baktıkları ilk adres olarak biliniyor Mısır Çarşısı. Asya’dan ve Afrika’dan gelen binbir çeşit baharatı, her derde deva şifalı otları satan dükkânları sayesinde ününe ün katan çarşı, mistik atmosferi ile ziyaretçilerine bir şark masalı yaşatıyor.

Mısır Çarşısı Hakkında Bilgiler
Tarihi çarşı, Sultan IV. Mehmed’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından 1661 yılında Mimar Kazım Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapımına 1597’de II. Murad’ın eşi Safiye Sultan’ın emriyle başlanan; ancak Hatice Turhan Sultan’ın desteği ile tamamlanan Yeni Camii Külliyesi’nin içerisindeki arasta, 1663 tarihinde faaliyete geçmiş.

Çarşının inşası için seçilen alanın, Bizans İmparatorluğu zamanında da aynı amaçla kullanıldığına inanılıyor. Rivayete göre bu alanda önceden “Makro Envalos” isimli bir çarşı bulunuyormuş.
Mısır’dan gelen baharatlardan alınan vergiler sayesinde inşa edilmesinden ötürü adının Mısır Çarşısı olduğuna inanılan arasta, tarihi boyunca farklı isimlerle anılmış. İçerisinde bulunduğu külliyeye ve inşa edilmesini sağlayan kişiye atıfta bulunularak çarşıya “Yeni” ve “Valide” isimleri de verilmiş.

Çarşı, ilk dönemlerinde aktar ve pamukçu esnafına tahsis edilmiş. Çarşıda bulunan 100 dükkânı kendi aralarında paylaşan bu iki topluluktan aktarlar Balık Pazarı, Hasırcılar ve Kefenciler kapılarını kullanmış. Pamukçulara ise Yeni Camii, Haseki ve Çiçek Pazarı kapıları verilmiş. Günümüzde ise çarşının içerisindeki dükkânlarda baharattan şekerlemelere, tekstil ürünlerinden havyar esansları ve karışımlarına kadar onlarca farklı kategoriye ait ürünü bulabilirsiniz.

Tarihi mekân, geçmişte üç büyük yangın felaketi yaşamış. 1688 yılında Balık Pazarı Kapısı’nın hemen dışındaki bir meyhanede başlayan ilk yangın çarşıya fazla bir zarar verememiş. Ancak 1691 yılında çıkan yangında çarşının demir kapılı birkaç dükkânı hariç tüm bölümleri yanmış. 1940’ta gerçekleşen olaydan sonraysa çarşı İstanbul Belediyesi tarafından restore edilmiş.
 

Editör Yorumu

İstanbul'un tarihi carsilarindan birisi olan ve Eminönü meydandan hemen Yeni Camii arkasında yer alan, Attar ve baharatcilarin yanısıra hediyelik eşya dükkanlarının da bulunduğu güzel bir mekan. Buradan bir kurukahve çektirip, tarihin ve yaşanmışlarin kokusunu tadın derim.

Telefon

(0212) 513 65 97

Açılış & Kapanış

08:00 - 19:00

Giriş Ücreti(TAM)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.