Kocamustafapaşa’da, Sümbül Efendi Camii civarında, Kocamustafapaşa Caddesi üzerindedir. Halen faaliyette olan bu hamam, İstanbul’un temiz ve bakımlı çifte hamamlarından biridir. Evliya Çelebi’nin hamam tasnifinde burası “ehl-i tevhid”e ayrılmıştır.

Saltanat kavgasına kurban giden Osmanlı sadrazamlarından Koca Mustafa Paşa tarafından 1486’da yaptırılan hamamın günümüze kadar ayakta kalabilmesi için birçok tadilat gerçekleştirilmiştir. Hamam, tarihimizin dönüm noktalarında önemli rol oynamış Koca Mustafa Paşa’nın vakfıdır. Paşa, II. Bayezid döneminde Rumeli beylerbeyliği ve ardından sadrazamlık görevlerinde bulunmuştur.

Hamam kitabesinde, “Gurur etme libâs-ı fahr ile, ömrüm, cihândır bu / Kabâ-yı cismini kor bunda herkes câmekândır bu” yazan bir beyit bulunmaktadır. Yapının girişindeki camekânın ortasında şık mermer bir fıskiye yer almaktadır. Aynı zamanda çatı ve aydınlık feneri ahşaptır. Bazı hamamlarda görülen ılıklık girişindeki süslemeli mermer çeşmeye burada da rastlanmaktadır. Sıcaklık bölümünde dört köşeli göbek taşı ve üç halvet vardır. Halvetlerden biri günümüzde sauna vazifesi görmektedir.

ÜCRETLENDİRME
-Hamam Giriş:    24TL
-Köpük Masajı:    8TL
-Kese:                 8TL

Erkekler bölümümüz,
sabah 06:00 gece 23:30
Kadınlar bölümümüz,
sabah 08:00 – aksam 22:00
saatleri arasında hizmet vermektedir.

Editör Yorumu

Hamam kullanımı oldukça tatmin edici. Hamam içerisi oldukça temiz. Giriş ücreti uygun.

Telefon

(0212) 586 55 57

Açılış & Kapanış

06:00 - 23:30

Giriş Ücreti(TAM)

24 ₺

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.