İstanbul İli’nin Trakya Bölümü’nün güneydoğusunda, Kâğıthane ve Alibeyköy derelerinin birleştiği yerde, tabanın çökmesiyle deniz sularının bu alanı kaplaması sonucu ortaya çıkan iç limandır.

Batılılarca Bizans dönemindeki Altın Boynuz adıyla bilinir. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda Sarayburnu-Tophane arasında uzanır. Uzunluğu yaklaşık 8 km’dir. İstanbul’un tarihsel yarım adasıyla Beyoğlu semtlerini birbirinden ayırır. Haliç’in iki kıyısında Eminönü, Unkapanı, Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray, Defterdar, Eyüp, Alibeyköy, Kâğıthane, Silahtarağa, Sütlüce, Halıcıoğlu, Hasköy, Kasımpaşa, Karaköy semtleri yer alır. En geniş yeri Kasımpaşa-Cibali arasında 700 m olup, İstanbul Boğazı’ na açılan yerdeki genişliği 1.010 m’yi bulur. En derin yeri Galata ve Atatürk Köprüleri arasında 42 m’dir. Halıcıoğlu’ndan sonra derinlik 5 m’ye kadar iner. İstanbul’un kent içi ulaşımı, Haliç üzerinden Galata, Atatürk (Unkapanı) ve Boğaziçi Köprüsü-Anadolu-Trakya otoyollarıyla bağlantılı Haliç Köprüsü olmak üzere üç köprüyle sağlanmaktadır. Dolma nedeniyle derinliğin azalması, şehir hatları vapurlarıyla ulaşımı güçleştiğinden deniz ulaşımı, ancak ufak tekneler ve motorlarla yapılmaktadır. Ayrıca 1985’ten bu yana Eyüp-Üsküdar arasında küçük şehir hatları vapurları çalışmaktadır. Haliç, son 50-60 yılda giderek artan endüstri kuruluşları ve kentleşmenin yol açtığı artıklarla dolup kirlendiğinden tüm özelliğini yitirmiştir. Uzun yıllar kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan Haliç’in kurtarılması için Büyük Şehir Belediyesi ile Haliç’e kıyısı bulunan belediyelerce başlatılan girişim ve çalışmalar günümüzde de sürdürülmektedir.

Her iki kıyıda kamulaştırmalar sonucu yıktırılan özel tersaneler, sanayi ve ticaret kuruluşlarının yerine yeşil alanlar, spor tesisleri yapılmaktadır. Eyüp’teki Eyüp Sultan Türbesi ve Camisi, Piyerloti Kahvesi, Fener’deki Ortodoks dünyasının en büyük merkezi olarak kabul edilen Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Bulgar Kilisesi, Aya Yorgi Kilisesi, Tekfur Sarayı, Cibali’deki Gülbaba Camisi, Balat’taki Surp Hiresdagabet Kilisesi vb tarihsel ve dinsel yapılar, aynı zamanda turizm açısından da büyük önem taşır. Haliç’in en eski kuruluşu olan Camialtı Tersanesi; 16. yüzyılda, Gelibolu’daki Osmanlı Donanması’nın İstanbul’a taşınmasıyla Haliç’te kuruldu.
 

Editör Yorumu

Çok nostaljik balık ekmek tekneleri ve muazzam tarihi yarım ada manzarası.

Telefon

Bilinmiyor.

Açılış & Kapanış

Bilinmiyor veya 24 saat açık.

Giriş Ücreti(TAM)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.