1843 ve 1856 yılları arasında yapılmış önemli yapılardan biri olan Dolmabahçe Sarayı, Avrupa sanatı üsluplarından esinlenilerek yapılmıştır. Osmanlı döneminde yapılmış en nadide yapılardan biri olan bu saray, Abdülmecid Han tarafından yaptırılmıştır. O dönemlerde Marmara Denizi’nin bir kısmının doldurulması sonucunda Dolmabahçe adı verilen kısmın açığa çıkması ile burada inşa edilmiştir.

Dolmabahçe Sarayı’nın konumlandırıldığı bölgede pek çok köşk ve saray bulunmaktaydı.

250 bin metrekarelik bir sahaya kurulmuş olan sarayın 64120 metrekare büyüklüğünde oturum alanı bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre ise bu alanın 110 bin metrekare olduğu belirtilmektedir. Sarayın bu kısmında tiyatro, cami, serasker dairesi, hazine-i hassa ve mefruşat daireleri mevcuttur.

Dolmabahçe Sarayı’nın bugünkü konumu, Osmanlı Devleti Dönemi’nin Kaptan-ı Derya’sını demirlediği küçük bir koy niteliğindeydi. 17. yüzyılda bataklık halini almaya başlanan koyun doldurulması sonucunda Dolmabahçe Sarayı inşa edilmiştir. Yaklaşık 5 milyon altına yaptırılan Dolmabahçe Sarayı’nda Abdülmecid sadece 5 yıl kadar konaklamıştır.

Sarayın mimarisinde oldukça zengin sanat üslupları ve motifler kullanılmıştır. Aynı zamanda Dolmabahçe Sarayı motiflerinde Türklere özgü sanat motiflerine de yer verilmiştir. Saraya giriş için öncelikle iki büyük saltanat kapılarından geçmek gerekiyor. Sonrasında sarayın içinde 6 tane daha kapı bulunmaktadır. Saray içerisinde sadece 1 adet asansör bulunmaktadır. O da Atatürk’ün kullanımı için yapılmış asansördür. Sarayın iç ve dış süslemeleri için Marmara Adaları’ndan çıkarılmış olan pek çok değerli taş, su mermeri ve somaki gibi taşlar kullanılmıştır.
 

Editör Yorumu

Boğazın muhteşem incisi Dolmabahçe Sarayı sizi ihtişamı ile büyüleyecek. Yaşanmışlığın verdiği gizem ince ayrıntılar ve benim en önemli odalarından biri olan Mustafa Kemal Atatürk 'ün odası saatin 09:05' sabit kalması o anı yaşatıyor insana.

Telefon

(0212) 236 90 00

Açılış & Kapanış

09:00 - 16:00

Giriş Ücreti(TAM)

5 ₺

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.