Theodosius Dikilitaşı ya da bilindik adıyla Dikilitaş.
Bu antik Mısır eseri M.Ö. 1490 yılında Firavun III. Tutmosis tarafından Mezopotamya’da kazandığı zaferleri ve Güneş Tanrısı Amon Ra’yı kutsamak için Mısır Luksor’daki Karnak tapınağına dikilmiştir.
Yekpare olarak kırmızı asvan granitinden yapılmış, üzerinde hiyeroglif yazılar bulunan Stela denilen bu sütunlar, tepelerindeki üçgen alanlara metal aynalar,ya da metal küreler konularak yakın yerleşim bölgelerine güneş daha yükselmeden, tapınaktaki gün ışığı ile insanları selamlamaktaydı.

Orjinal boyutununtapınaktaki benzerlerinden anlaşılacağı üzere 30 metreve yaklaşık 380 ton olan bu anıt Konstantinopolis’I kuran Constantinus’un oğlu Constantius tarafından, Mısır’dan Nil nehri üzerinden İskenderiye’ye kadar getirebilmişve yükünü kıyıya bırakmıştır.

O dönemin gemilerinin yük taşıma kapasiteleri düşünüldüğünde, anıtı orjinal haliyle açık denizde getirilemeyeceği düşünülerek I.Theodosius zamanında anıtın 20 metrelik bölümü kesilip ancak İstanbul’a getirilebilmiştir.

İstanbul’a getirilen bu anıt, getirildiği Kadırga limanında bir sure bekletilmiştir. I. Theodosius’un emriyle 390 yılında kentin valisi Proclus tarafından 3 günde Hipodrom’a taşınmış, Spina denilen duvar üzerine  hayli büyük uğraşlarla 32 günde dikilerek bugün ki yerine yerleştirilmiştir.

Günümüzde Dikilitaş, kaidesiyle birlikte 24,87 metredir. Rölyeflerle süslü mermer kaidenin;
Güney tarafında;  I.Theodosius ailesi ve II.Valentinianus ile birlikte kathismada at yarışlarını seyrederken,

Doğu tarafında; At yarısında kazananlara ödüllerini verirken ,

Kuzey tarafında; Dikilitaş dikilirken,

Batı tarafında; Yenilen rakiplerin sadakat yeminlerini Kabul ederken tasvir edilmiştir.

Aynı zamanda Dikilitaş’ın kaidesinde , Doğu Roma imparatorluğunda adet olduğu üzere dönemin resmi dili Latince ve de halkın dili olan Helenceolarak bir kitabe vardır.

Kitabede Helence yazıda;
« Devamlı bir suretle yerde duran bu taşı dikme cesaretini İmparator Theodosius gösterdi ve yardımına Proclus çağrıldı. Bu şekilde otuz iki günde yerine dikildi. »

Latince yazıda;
« Önceleri direnmiştim; fakat yüce efendimizin emirlerine itaat ederek, yenilen tiranlar üzerinde zafer çelengini taşımam gerekti. Her şey Theodosius ve onun kesintisiz sülalesine boyun eğiyor. Bana da galip geldiler ve reis Proclus’un idaresi altında otuz günde yükselmeye mecbur oldum. »
Dikilitaşındört yüzündeki hiyeroglif metni  şöyle çevrilmektedir.

Kuzeybatı cephesi 
“18. sülaleden Yukari ve Asagi Mısır’ın sahibi 3. Tutmosis, Tanrı Amon’a kurbanını sunduktan sonra Horus’un yardımıyla bütün denizleri ve nehirleri hükmü altına alarak hükümdarlığının otuzuncu yılı bayramında bu sütunu daha nice zamanların getireceği bayramlar için yaptırdı ve dikti.” 

Kuzey cephesi 
“Gizli ve kutsal ismin her tecellisine mazhar olan tanrı Amon’a kurbanını büyük bir acz içinde sunduktan sonra, ondan yardımlar dilenerek güneyin dostu, dinin nuru iki tacın (Aşağı ve Yukarı Mısır) sahibi, kudretli hükümdar ülkesinin sınırlarını Mezopotamya’ya kadar götürmeye azmetti.” 

Güneydoğu cephesi 
“Güneşin doğduğu sırada sahip olduğu altın renkleri dünyaya yayan Horus’un verdiği kuvveti, serveti, kuvvetli sevgi, saygıyı taşıyan ve Aşağı ve Yukarı Mısır’ın tacına sahip olan ve bizzat Güneş tarafından seçilmiş olan firavun, bu eseri babası Ra için yaptırdı.” 

Güney Cephesi 
"Tanrı Horus’un lütfuna mazhar olan ve Güneş’in oğlu unvanını taşıyan Aşağı ve Yukarı Mısır’ın hükümdarı olan firavun, kudret ve adaletle bütün ufuklara nur saçtı. Ordusunun önüne geçti. Akdeniz’de dolaştı, bütün dünyayı mağlup etti. Sınırlarını Naharin’e kadar yaydı. Mezopotamya’ya azimle gitti, büyük savaşlar yaptı". 

Günümüzde  Dikilitaş, kaidesiyle birlikte yüzyıllardır zamana meydan okuyarak Sultanahmet meydanında , eski hipodromda , gelen ziyaretçilerini beklemektedir.
 

Editör Yorumu

İstanbul ' un tarihi sembollerinden biri. Sultanahmet meydanı gelenlerin hayran kaldığı bir yapı.

Telefon

Bilinmiyor.

Açılış & Kapanış

Bilinmiyor veya 24 saat açık.

Giriş Ücreti(TAM)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.