Eğirdir ilçesi, Isparta ilinin, hatta tüm göller bölgesinin en önde gelen turizm bölgelerinden biridir. Gerek tarihi zenginlikler açısından, gerek doğal varlıklar açısından büyük bir potansiyele sahiptir burası.

Eğirdir gölü ve bölgesinin doğal güzellikleri her yıl artan sayıda yerli ve yabancı turist çekmektedir. Turizm ilçe ekonomisi açısından da oldukça önemlidir.

Anadolu’da göller bölgesinde Isparta sınırları içinde yer alan bir göldür. Rakımı 915 m. yüz ölçümü, 465 km2 olup, suyu tatlıdır. Göl ortasında daralmış iki parça şeklinde kuzeyden güneye uzanmaktadır. En geniş kısmı güney parçasındadır ve 16 kilometredir. Güney batıda 2735 m rakımlı bir barla ve kuzey doğudaki 1889 rakımlı Çirişli dağlarının etekleri, birer burun halinde göle uzanmaktadır. Bu şekilde gölün en dar geçidini meydana getirmektedirler.

Bu geçidin genişliği ise 2.5 kiloımetredir. Kuzey parçasının mahalli ismi, Hoyran, güney parçasının ise Eğridir gölüdür. Kuzey parçasının en kuzey parçasında yer alan ayağının menbai arası uzunluk 47,4 kilometredir. Parçaların yani, Eğridir ile Hoyran’ın birleştiği hat üzerindeki derinlik ise 5.5 m, Keltepe burnu ile Genç ali arası ise 9 metredir. Eğridir kazasının önlerinde Yeşil ada ve Can ada isimli iki ada yer almaktadır. Yeşilada’da Eğridir’in bir mahallesi bulunmaktadır ve günümüzde ada bir yolla karaya bağlanmıştır.
 

Editör Yorumu

Muazzam bir tabiatı var yaşanılacak yer göldeki yarımada gezilmeden ve konaklamadan geçilmemeli.

Telefon

Bilinmiyor.

Açılış & Kapanış

Bilinmiyor veya 24 saat açık.

Giriş Ücreti(TAM)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.