Müze, Gaziantep Savunması'nda şehit olan 6.317 şehidin anısını yaşatarak milli birlik ve beraberliğimizin bir simgesi şeklinde gelecek nesillere Antep Harbi'nin nasıl kazanıldığını sesli bir anlatımla ve kronolojik panolar eşliğinde anlatıyor.

Tamamıyla gerçek olaylar ve fotoğraflarla hazırlanan panoların kronolojik anlatımıyla ve sesli olarak savaş günlerinin zor şartlarını adeta yeniden yaşatan müze; Tarihçi Adil Dai'nin katkılarıyla eski Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can tarafından hiçbir fedakarlıktan kaçınılmadan kısa bir sürede tamamlandı.

Gaziantepliler evlerinde sakladıkları aile yadigarı savaş hatıralarını müzede sergilenmek üzere bağışladılar. Gaziantep Savunması'nın simgelerinden olan "Ramazan Topu" yeniden yapıldı ve müze avlusunda sergilenmektedir. Müzenin bulunduğu alan tamamıyla kamulaştırılarak bir meydan haline getirildi. Şehitler anısına yapılan anıt, artık resmi törenlerin icra edildiği bir yer.

Gaziantep Savunması'nda makineli tüfek sesi çıkaran ve Fransız askerlerini korkutmak amacıyla kullanılan "Tak-Takı" ile yokluklar sonucu halkın bakır yemek kaplarıyla yaptığı ve Ermeni siperlerine atılan "sahan bombası", Gaziantep Savaş Müzesi'nde sergilenen dikkat çekici eserlerden. Ziyaret saatlerinde Gaziantep kahramanlık türkülerinin yankılandığı müzenin hemen girişinde top arabası karşılıyor ziyaretçileri. 
 

Editör Yorumu

Yer altındaki mağaraları gezerken insanların yaşadıklarını hissedebilirsiniz.

Telefon

(0342) 231 72 54

Açılış & Kapanış

08:30 - 17:00

Giriş Ücreti(TAM)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.