Sakaeli köyü çok eski bir yerleşim yeri olup adeta mağaralar köyü gibidir. Hemen hemen her mağara vaktiyle yaşayanların evi olarak kullanılmıştır. Yırtıcı-tehlikeli hayvanlardan korunmak için mağaralar yüksek kayalara inşa edilmiştir.

Kızılırmağı besleyen en güçlü kol olan Devrez çayı ise köye güzellik katıp bilinenlerce tüm komşu köyden ve Ankaradan piknik yapmaya balık tutmaya gelenlerce özellikle hafta sonları çok ziyaret edilmektedir. Ayrıca kayaları yarıp tepe üstünde şehit olan saki Sakababa türbesiylede çok ziyaretçi almaktadır.

Çankırı ili Orta İlçe merkezine 7, İl merkezine 72 km uzaklıkta bulunan köyün sırtını yasladığı tepenin güneyde dik inen yamaçlarında yer alan kaya mezarları, Roma ve Bizans Dönemlerine aittir. Devrez Çayının akıntısı istikametinde köye 3 km. mesafedeki Gelin Kayası mevkiinde peri bacası oluşumları ve aralarındaki kaya mezarları ile Gavur Kalesi olarak isimlendirilen kale kalıntısı da ilginç görüntüler oluşturmaktadır. Sakaeli köyü mesire alanları dışında kamp ve trekking yapmaya da oldukça elverişlidir.
 

Editör Yorumu

Roma ve Bizans dönemlerine ait mezarlar oldukça etkileyici. Yolunuz buralara düşerse vakit ayırıp gezin.

Telefon

Bilinmiyor.

Açılış & Kapanış

Bilinmiyor veya 24 saat açık.

Giriş Ücreti(TAM)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.