Çimenlik Kalesi 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un savunulması amacıyla Çanakkale Boğazının en dar yerine Anadolu yakasında yaptırılmıştır.Kale zaman içinde doğan ihtiyaçlara göre tadil edilmiş özellikle 19.yüz yılda boğaza parelel batı sur duvarları yıkılarak çağın silah teknolojisine uygun top mevzileri ve cephaneliği inşa edilmiştir.

1915 Çanakkale savaşında da Merkez savunma Grubu’nun sevk ve İdare Mevkii olmuştur.Kale bahçesinde baruthane binasının yanında Fatih ve Abdulaziz döneminde yapılmış ve kendi adlarıyla anılan 2 adet cami yer almaktadır. 18 Mart 1915 günü İngiliz filosunun en güçlü gemisi Queen Elizabeth’ten atılan ve kuzey sur duvarında açtığı iki metrelik delik içinde patlamadan kalan top mermisini görmek mümkündür.

Kale-i Sultaniye olarak da anılan bu kale bugün halka açık müzedir.

2014 ve 2015 yıllarında  Restorasyon çalışmaları yapıldı.Çalışmalar kapsamında kaleyi çevreleyen duvarlar sağlamlaştırılırken, surlardaki yapı bozuklukları giderildi. Bunun dışında kale içinde yer alan iki cami de onarıldı. Bu çalışmalar için  9 milyon 90 bin 745 TL harcama yapıldığı ifade ediliyor.
 

Editör Yorumu

Çanakkaleye ziyarete gelenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer. Kale içinde müzede askerler canlı olarak savaşı canlandırıyorlar. Deniz tarafında iskelede Nusret Mayın gemisi var.

Telefon

Bilinmiyor.

Açılış & Kapanış

09:00 - 17:00

Giriş Ücreti(TAM)

5 ₺

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

3 ₺

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.