Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında yer alıyor. Dilek Yarımadası 1966 yılında, Büyük Menderes Deltası ise 1994 yılında milli park statüsü kazanmış.

Türkiye’nin ve dünyanın en benzersiz doğal alanlarından biri olarak kabul edilen milli park, yarımada bölümünde 10,985 hektar, delta bölümünde ise 16,690 hektar olmak üzere toplamda 27,675 hektarlık bir genişliğe sahip.

Uluslararası Sulak Alanlar Sözleşmesi (Ramsar), Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunmasına Yönelik Sözleşme (Bern), Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması (Rio) ve Akdeniz’in Kirliliğine Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona) kapsamında koruma altında olan milli park; kuş, bitki, memeli ve doğa alanları açısından önem taşıyor.

Her yıl 1 milyona ulaşan yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan milli parka iki farklı bölgeden giriş bulunuyor. Dilek Yarımadası girişi, Kuşadası’nın Güzelçamlı Mahallesi’nden, Büyük Menderes Deltası girişi ise Söke ilçesi üzerinden yapılıyor. Delta ile yarımada arasında askeri alan bulunması nedeniyle siviller her iki bölge arasında geçiş yapamıyor.

Çevre düzenlemesi yapılmış, bakımlı tesislerin bulunduğu milli parkta doğa sporları, yürüyüş, yüzme, dağ bisikleti, kuş gözlemciliği, botanik turu, fotoğrafçılık, manzara izleme, olta balıkçılığı, kültürel yürüyüş gibi aktiviteler yapılabiliyor.

Dünyada bir başka örneği olmayan milli parkta, Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkilerin doğal olarak bir arada görüldüğü botanik bahçe; yırtıcı kuşları ve vahşi hayvanlarıyla bir dağlık arazi ve onu çevreleyen su altı zenginlikleri, yüzlerce kuş türünü barındıran, zengin balık çeşitleriyle bir delta ve bütün bunları çevreleyen tarihi ve kültürel zenginlikler görülebiliyor.
 

Editör Yorumu

Hem piknik yapıp hem de denize girebileceğiniz doğa ile iç içe doğa harikası bir yer.

Telefon

(0256) 646 10 79

Açılış & Kapanış

08:00 - 19:00

Giriş Ücreti(TAM)

3 ₺

Giriş Ücreti(ÖĞRENCİ)

Bilinmiyor veya ücretsiz.

Değerlendirme

0

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız.